FUNDACJA KOSSAKOWSKIEGO

Warszawa 00-403 Warszawa

ul. Solec 24 lok 177

KRS 0000403745 wpisano do rejestru 30.11.2011 jako Fundacja imienia Jana Eustachego Kossakowskiego” , wpis zmiany nazwy na „Fundacja Kossakowskiego” z dnia 21.05.2012

NIP: 7010328970 REGON: 145911752

Anira Wojan - prezes Zarządu

Leonart Szanajca-Kossakowski – członek Zarządu

Fundacja nie posiada statusu OPP.

Cele działania Fundacji Kossakowskiego:

1. propagowanie spuścizny artystycznej profesora Jana Eustachego Kossakowskiego w kraju i za granicą.

2. zachowanie i promocja tradycji historycznej , m.in. poprzez stworzenie Muzeum Kossakowskich, służące scaleniu spuźcizny rodowej Kossakowskich z Wojtkuszek w kraju bądź za granicą.

3. promowanie innych wybitnych osiągnięć i przedsięwzięć kultury, w tym historii polskiej w kraju i za granicą.

4. promocja społecznej i kulturowej integracji dzieci i młodzieży, osób chorych lub niepełnosprawnych w kraju i za granicą.

5. działania na rzecz współpracy w dziedzinie kultury i badań historycznych pomiędzy Polską i Litwą.

SPRAWOZDANIE ZA 2014 ROK

W 2014 roku Fundacja rozwijała przede wszystkim te segmenty działalności, które są związane ze scalaniem spuźcizny Kossakowskich z Wojtkuszek, choć w dalszym ciągu realizowano także projekty art-terapii i promocji.

1. Przeprowadzono kwerendę zbiorów archiwalnych w Archiwum Państwowym w Wilnie oraz w Bibliotece Narodowej w Wilnie

2. Rozpoczęto archiwizację cyfrową zbiorów, zgodnie ze standardami Narodowego Archiwum Cyfrowego, dostępną na stronach internetowych www.wojtkuszki.eu

3. Na stronach internetowych Fundacji opublikowano szereg artykułów naukowych

4. Zainicjowano współpracę z Domem Spotkań z Historią i wykreowano projekt wystawy fotografii historycznej Stanisława Kazimierza Kossakowskiego w DSH w okresie od maja do września 2016 roku (potwierdzone listem intencyjnym)

5. Zrealizowano kampanię art-terapeutyczną obejmującą młodzież niepełnosprawną z Warszawy, „Dream Bags” we współpracy z węgierską Fundacja Lampas w ramach Funduszu Wyszehradzkiego. Animatorem projektu była znana artystka Dorota Brodowska.

6. Zorganizowano wystawę malarstwa Jana Kossakowskiego we Francji w mieście Auspremont w ramach pokazów Sztuki Artystów z Europy Środkowej

Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Zdarzenia prawne o skutkach finansowych nie miały miejsca. W 2014 roku:

Fundacja nie zatrudniała pracowników, współpracując jedynie z wolontariuszami.

Fundacja nie nabywała nieruchomości ani środków trwałych. Nie zaciągała ani nie udzielała pożyczek.

Fundacja Imienia Jana Eustachego Kossakowskiego